Finissage Bearing Witness

met sopraan Klaartje van Veldhoven
Beeldende kunst, Klassiek

vier de laatste tentoonstellingsdag met ons

Gratis op aanmelding
Datum 30-03
Prijs Gratis
Locatie Kunstruimte
Zaal Grote Ruimte
Finissage Bearing Witness

Op zondag 30 maart 2025 zwaaien we feestelijk de tentoonstelling Bearing Witness uit met een finissage. Op deze dagen heten de curatoren en kunstenaars je welkom om de tentoonstelling een laatste keer te bezoeken en je te laten verwonderen door de kunstwerken en de ingrijpende verhalen van de veteranen. Op deze dag presenteren we tevens een bijzondere muzikale omlijsting bij de thema's van de tentoonstelling. 

Sopraan Klaartje van Veldhoven en gambist Nicholas Milne hebben de handen ineen geslagen om de muzikale finissage te verzorgen bij de tentoonstelling Bearing Witness.  Ze hebben gezocht naar muziek die de beelden uit de tentoonstelling verder versterken en kwamen uit bij repertoire van Henri Fiocco en Tobias Hume. De Lamentationes Jeremiae van Henri Fiocco (18e eeuw) zijn geschreven na aanleiding van de vernietiging van Jeruzalem in 586 v Chr en bedoeld om uit te voeren in de heilige week, vlak voor pasen. Ze verklanken het verdriet van een stad die tot in het hart is geraakt. Tobias Hume (17e eeuw) was een speler van de viola da gamba (net als Nicholas Milne), maar was ook een officier in het leger. De teksten die in zijn liederen voorkomen reflecteren zijn persoonlijke plezier, interesse en problemen: van de soldaten (de Soldiers Song), muziek, liefde, net als diep verdriet en wanhoop (Alas poore men). Nicholas Milne en Klaartje van Veldhoven brengen op 30 maart deze eeuwenoude muziek tot leven tijdens de finissage van een tentoonstelling met een thema wat ook eeuwenoud is en nog altijd actueel.

De finissage start om 15.00; om het half uur spelen Klaartje en Nicholas op een nieuwe plek in de tentoonstelling diverse van Fiocco's en Hume's liederen. Tussendoor is er gelegenheid om de tentoonstelling op eigen gelegenheid te kijken. 

Meld je aan voor de finissage via onderstaande link. De finissage is voor iedereen gratis toegankelijk.

Meld je aan voor de finissage

Klaartje van Veldhoven

Klaartje Veldhoven, een verhalenverteller in hart en nieren, dompelt het publiek onder in de wonderen van muziek en theater, en creëert momenten van gedeelde stilte en verbinding. Van het uitvoeren van Bachs duetten samen met Concerto Copenhagen en het belichamen van operarollen zoals in Quarantine Island en Die Zauberflöte van Opera2day tot het samenwerken met orkesten als het Residentie Orkest en kamerensembles, haar werk streeft ernaar om muziek te laten transcenderen en verenigen. Haar passie strekt zich uit tot het opnemen van albums als Miroir de Peine en het verkennen van genres buiten klassiek. Ze is gedreven door het geloof dat muziek, in welke vorm dan ook, de kracht heeft om diep te ontroeren en te inspireren.

Foto door Allard Willemse.

Klaartje van Veldhoven

Bestel tickets

Datum 30-03
Tijd 15:00
Locatie Kunstruimte
Zaal Grote Ruimte

Nicholas Milne

Nicholas Milne een viola da gamba speler,geboren in Dublin, Ierland. 

Er is veel vraag naar Nicholas als zowel een solo muzikant en kamermuziek speler. Hij speelt concerten en neemt cd’s op met veel Leidende Europese Ensembles waaronder: Capriccio Stravagante, Collegium Vocale Gent, Concert D’Astree, Arcangelo, Gli Angeli Geneve, Pygmalion, Sit Fast en The Hathor Consort. Nicholas is te horen op meer dan 20 CD opnames en er komen er nog veel aan! In 2010 was Nicholas de ontvanger van de ‘Musical Capital Award’ van the Music Network en Arts Council of Ireland.

Nicholas Milne

Bearing Witness

Bearing Witness brengt werk van kunstenaars uit (post)conflictgebieden samen met verhalen van Nederlandse veteranen. De kunstwerken onderzoeken herinneringen, de relatie tot land, de invloed van (gedwongen) migratie. In de verhalen delen veteranen hun morele twijfels over deelname aan verschillende VN missies. Samen laten ze zien hoe gebeurtenissen die wellicht historisch zijn af te bakenen, naklinken in levens nu. Hoe situaties ‘elders’ verbonden zijn met hier, en hoe het perspectief van de één resoneert met dat van de ander. De werken en verhalen dagen ons uit om voorbij te gaan aan begrenzingen van tijd, plaats en mensen, omdat het ontkennen van een ander als iemand zoals jijzelf de kiem legt voor geweld. Wat betekent het nu, in een tijd van toenemende conflicten, om deze ervaringen onder ogen te komen? Hoe dragen we getuigenis, ook als dat niet meer comfortabel is?

Foto van het werk Incendiaries van Vika Mitrichenko, door Ben Nienhuis.

Bearing Witness